Co formuje Generaci Z nejen na trhu práce? | Články | Edenred

Czech Republic

Co formuje Generaci Z nejen na trhu práce?

19. 12. 2019

O mileniálech a rozdílech mezi generací Z, Y a Alfa jsme už psali zde. Také jsme se zmínili o tom, že generaci Z je teď mezi 17 a 23 roky. Pomalu tak vstupuje na pracovní trh, a pravě o tom je dnešní blog. Po čem mladá generace Z touží, co ovlivnilo jejich život a co je pro ně nejdůležitější? Přečtěte si dnešní článek!

Předně generace bez generalizace

V současné době jsme zvyklí kritizovat a hodnotit vše, co se děje kolem nás. Z generace Z nejvíc vnímáme viditelné tváře – youtubery, influencery a další osoby veřejného života. Starší generace tak snadno propadají tendencím hodnotit celou generaci na základě zlomku. Důležité je tedy neházet všechny „do jednoho pytle“, ale vnímat jednotlivé zástupce generace Z jako unikátní osobnosti.

Tip! Zajímavému srovnání podrobil generace i časopis Forbes.

Nic není jisté

Na rozdíl od relativně bezstarostného mládí předchozí generace Y formovaly “zetko” takové události jako útoky 11. září 2001 nebo třeba ekonomická krize. Za větší tlak negativních informací může paradoxně mnohem lepší propojení se světem. Jinými slovy – dřív nebyl internet, nebyly ani starosti. K mladým se díky sociálním sítím snadno dostávají informace o predikované ekologické hrozbě, politických konfliktech a celkovém fungování společnosti. Možnost vymezit se svým názorem k aktuální situaci je tak mnohem snazší. Zároveň se ale potýkají s fenoménem fake news.

Práce a život jsou jedno a totéž

Prostoupení života sociálními sítěmi a technologiemi se odráží i ve vývoji pracovních pozic jako takových. Roste možnost práce odkudkoliv. Trend digitálního nomádství, objevený generací Y, je pro generaci Z zcela samozřejmý. Stejně tak přesun za lepší nabídkou. Roste potřeba přizpůsobit práci životu, přitom doposud převládal trend opačný.

Tip! Jak to bylo s benefity v roce 2019? Mrkněte se, co letos fungovalo nejlépe.

Samostatnost a prostor k realizaci je důležitější než jistota v podobě stálého místa

Vedle kvalitních finančních podmínek a benefitů je mnohem důležitější povaha práce jako takové. Samostatnost a prostor k realizaci je důležitější než lokace práce či ohodnocení.

Spíš zaujmete nabídkou práce v rovnocenném týmu než v klasické firemní hierarchii. Se “strojovou” prací uspějete jen stěží, protože zetkaři chtějí mít možnost projevit a aplikovat svůj názor a své nápady.

Tip! Nabídněte moderní pracoviště přizpůsobené aktuálním trendům coworkingu.

Jak přistupujete vy ke generaci Z? Dejte nám vědět do komentářů na našem Facebooku.

Další články

Karty Edenred jsou nyní nově z recyklovaného plastu!

Všichni noví držitelé Edenred Card budou dostávat kartu vyrobenou pouze z recyklovaného plastu.

Číst více16. 12. 2021

Zkontrolujte si prostředky k expiraci na stravenkové kartě Edenred

Informace o expirace prostředků na stravenkové kartě

Číst více14. 12. 2021

Zvyšujeme zabezpečení plateb kartami Edenred na internetu

Aktualizace podmínek používání karet Edenred zdůvodů zavedení 3D Secure ověřování ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

Číst více14. 12. 2021