7 tipů pro zdravé pracovní prostředí od Edenred | Články | Edenred

Czech Republic

7 tipů pro zdravé pracovní prostředí od Edenred

17. 9. 2019

Chytrým interiérem to začíná

Co definuje moderní pracoviště? Vedle smysluplně a účelně rozděleného prostoru, je běžné klást důraz i na čistý design bez zbytečně rušivých elementů. Stejně tak je ale nežádoucí i přílišná sterilnost, proto nesmí chybět prostor pro sebevyjádření firmy i zaměstnanců, třeba v podobě osobité kreativy od doplňků po tabulové stěny pro kreativní výtvory či vzkazy zaměstnanců.

Důležitým prvkem jsou použité materiály i barvy. Aktuální trend vyzdvihuje přírodní materiály i barvy, které se neokoukají, a naopak se dají dobře obměňovat barevnými doplňky – díky tomu se vám vaše kancelář nikdy neokouká.

Kvalitní vybavení je základ

Polohovatelná židle, dostatečně velký stůl i osobní prostor jsou už samozřejmostí. Posuňte pracovní místo dál a nabídněte alternativy, např. odborníky doporučovaný prostor pro práci ve stoje. V posledních letech nastal také boom neformálních pracovních prostor odstartovaný IT firmami, které svým zaměstnancům nabízejí pracovní koutky s pohodlnými křesly, fatboyi nebo i hamakami, kde se dá pracovat skoro jako z domova.

Klid

Nadměrný hluk omezuje pohodlí i schopnost soustředění. Klid se dá zajistit chytrým plánováním prostoru, rozvržením kanceláří tak, aby se oddělení navzájem nerušila a neopomíjejme ani kvalitní materiály, které tlumí hlučnost prostředí. Pokud nemáte možnost prostor dostatečně oddělit, pomohou i jednoduchá pravidla, např. pravidelné hodiny klidu, nebo odhlučněné telefonovací budky.

Zeleň na dosah

Možnost na chvíli “vypadnout” z kanceláře, protáhnout nohy nebo se jen pokochat zelení dokáže nakopnout nejednoho vystresovaného zaměstnance. Park je ideální, pomůže i zelená střecha nebo terasa plná rostlinek.

Budiž světlo! Ale s rozumem!

Jedno centrální osvětlení je out. Nabídněte alternativy v podobě osobních lampiček nebo světla s nastavitelnou intenzitou. Zaměstnanci ocení i rozdělení prostoru na několik světelných oblastí s různou intenzitou i vlastním vypínačem.

Bez čerstvého vzduchu to nejde

Jen klimatizace, jakkoliv drahá, nestačí. Kanceláře by měly být navržené tak, aby umožnily dostatečné proudění vzduchu, tzn. dostatek oken a taky možnost jejich otevření. V létě určitě nikdo nepohrdne tichým větrákem nebo roletami.

Cvičíš, cvičím, cvičíme

Větší firmy už běžně začleňují do svých prostor tělocvičny, lezecké stěny nebo jiné sportovní prostory. Zaměstnancům tak šetří čas i peníze. Pro malé firmy zůstává příjemnou alternativou benefit v podobě slev, členských nebo benefitních karet - třeba těch od Edenred.

Velkým pomocníkem je i občasné protažení přímo v kanceláři, klidně u vašeho stolu. Vyzkoušejte třeba krátké kancelářské cvičení podle obrázku.

Zdravé cvičení

Víte, jak jste na tom se svou fyzickou kondicí? Zkuste náš jednoduchý test!

Další články

Prošlé stravenky Ticket Restaurant z roku 2020 lze uplatnit v obchodech řetězce Kaufland až do 31.1.2021

Prošlé stravenky Ticket Restaurant z roku 2020 lze uplatnit v obchodech řetězce Kaufland až do 31.1.2021

Číst více1. 1. 2021

Ticket Restaurant | Food | Edenred

S projektem FOOD k novým zákazníkům

Znáte naši iniciativu program FOOD, u jehož zrodu Edenred stál již před deseti lety? Cílem programu je dlouhodobě zlepšit stravovací návyky zaměstnanců zvýšením jejich povědomí o nutričně vyvážené stravě a zároveň podpořit restaurace.

Číst více11. 12. 2020

Jak v této době zůstat v psychické pohodě a využít své benefity pro dobrou věc?

Věděli jste, že psychologové Holmes a Rahe vytvořili škálu situací, kterým přiřadili určitou hodnotu stresu? Sečtete-li hodnoty všech stresových situací, které na vás v posledních 12 měsících působí, získáte jakousi hodnotu stresu, který na vás působí. Varovných je již 150 bodů.

Číst více27. 10. 2020