5 RAD, JAK SI UDRŽET KVALITNÍ ZAMĚSTNANCE | Články | Edenred

Czech Republic
kolegové

5 RAD, JAK SI UDRŽET KVALITNÍ ZAMĚSTNANCE

18. 4. 2019

Sehnat lidi do týmu je dost problematické. Často ale bývá mnohem náročnější si nové zaměstnance udržet.

  1. Věnujte čas kvalitnímu zaučení nováčků

Průzkumy ukazují, že dvě třetiny nově přijatých zaměstnanců nikdo nezaškoluje. To je vážná chyba hned z několika důvodů.

Zaškolení pomáhá lidem začlenit se nejen do pracovního tempa, ale i do kolektivu. Pocit začlenění je zásadní pro sebejistotu i výsledný pocit z pracovního prostředí. Školení také podstatně sníží psychickou zátěž – nováček ví, na koho se může obrátit a nebojí se ptát.

I odborník je na začátku nováček. Nezná vaše „in house“ postupy a preference. Neplýtvejte jeho potenciál na tápání v novém prostředí a zdlouhavé samostudium informací, které by od vás mohl obdržet během pár minut.

Investovaný čas a péče se vám obratem vrátí.

2. Školením pověřte ty nejpovolanější

Zkušené firmy, mají pro začlenění nováčků vypracovaný plán. Školení provádí ten, kdo ví o dané pozici nejvíc. Většinou nadřízený, kolega nebo předchůdce. Vždycky je nejdůležitější, aby se informace dostaly k nováčkovi bez zbytečných průtahů a zmatků.

3. Rozdělte školení mezi víc osob

Nezatěžujte celým zaškolením jen jednoho člověka. Nebojte se zaúkolovat specialistu z každé oblasti od účetnictví po čerpání rad od zkušenějších kolegů. A v neposlední řadě dávkujte informace postupně. Zahlcení také neudělá dobrotu.

Každý nováček by měl mít k dispozici svého mentora, za kterým se bude moci kdykoliv vydat pro radu nebo konzultaci a který ho seznámí s chodem společnosti od pracovní doby po popracovní benefity.

4. Sjednoťte školící materiály

Zajetý školící systém a kvalitní podklady zajistí nováčkovi plynulý přechod do vaší firmy a také přispějí k dobrému dojmu z nové pozice.

Každý nováček by měl mít vždy k dispozici dobře dostupný zdroj informací, nejen o jeho práci, ale i o chodu společnosti a běžných procesech jako jsou třeba porady.

5. Chtějte zpětnou vazbu

Během zaučování byste se měli s každým nováčkem několikrát sejít a probrat jeho dojmy z nové práce, prostředí i kolegů. Ptejte se, z čeho je nadšený, co mu naopak vadí nebo v čem si přijde slabší. Podle toho nabídněte další pomoc nebo řešení.

Díky kvalitnímu školícímu procesu budete mít na konci zkušební doby sebevědomé a spokojené zaměstnance, kteří u vás budou chtít zůstat. A kteří si budou moci naplno vychutnat další zaměstnanecké benefity.

Další články

Nový vzhled stravenek Ticket Restaurant od 1. 10. 2021

Informace pro klienty objednávající papírové stravenky.

Číst více10. 9. 2021

Podporujeme lokální komunity

V rámci tzv. „Ideal Day“ se zaměstnanci Edenredu po celém světě zapojují do dobrovolnických prací.

Číst více30. 6. 2021

kolektivní smlouva | dobrovolný zaměstnanecký benefit | stravenka | možné stravenku poskytnout | vznik nároku zaměstnance | stravné | právní nárok zákon | vůle zaměstnavatele | zaměstnavatel upraví vnitřním předpisem | vznik nároku | přidělování stravenek

Nárok zaměstnance na stravenky – pravidla a novinky

Kdy vzniká nárok zaměstnance na stravné a stravenky? Zjistěte, jaká jsou pravidla a novinky pro zaměstnance i zaměstnavatele v oblasti benefitů v roce 2021.

Číst více21. 6. 2021