Reakce na zdražování: Češi si odpírají jídla, na která byli zvyklí. Kvalita stravování trpí, ukázal rozsáhlý průzkum Edenredu

Reakce na zdražování: Češi si odpírají jídla, na která byli zvyklí. Kvalita stravování trpí, ukázal rozsáhlý průzkum Edenredu

Czech Republic

Reakce na zdražování: Češi si odpírají jídla, na která byli zvyklí. Kvalita stravování trpí, ukázal rozsáhlý průzkum Edenredu

31. 10. 2022

Prudký růst cen, který trápí zemi v posledních měsících a jenž má výrazný dopad na kupní sílu domácností, se již podepsal na kvalitě stravování Čechů. Šest z deseti lidí se v rozsáhlém průzkumu společnosti Edenred přiznalo, že se nyní šidí na jídle. Pro více než čtvrtinu Čechů přitom jde o citelný, nebo velmi výrazný zásah do jejich předchozích stravovacích návyků. Čísla vyplývají z průzkumu stravovacích návyků FOOD, který vznikl z iniciativy Evropské unie. V Česku se ho letos účastnilo přes 5700 strávníků a 221 restaurací.

Jen 37 procent lidí si nyní podle svých slov dopřává stejně kvalitní jídla jako před rokem, tedy v období před prudkým růstem inflace. Naprostá většina z nás je na tom o dost hůře. A zdaleka nejde jen o velikost porcí nebo chuťové preference. Češi také začínají jíst méně zdravých pokrmů. „Z celorepublikového průzkumu vyplývá, že v porovnání s minulým rokem si dopřává méně zdravých a vyvážených jídel přes 57 procent lidí, čtvrtina jí zdravě jen zřídka nebo si taková jídla dokonce vůbec nemůže nyní dovolit. Je to nepříjemná změna dlouhodobého trendu, kdy zdravé stravování nabývalo na významu,“ komentuje výsledky průzkumu FOOD členka vedení Edenredu Aneta Martišková.

Podle odbornice na zdravou výživu Hany Málkové z organizace STOB může odklon od zdravějších jídel způsobit celou řadu zdravotních problémů. Hrozbou je nedostatečná konzumace zeleniny a ovoce, které pomáhají v prevenci civilizačních onemocnění. Lidé také mohou upřednostňovat méně kvalitní potraviny bohaté na cukr a tuky nevhodného složení, v jídelníčku mohou naopak chybět bílkoviny a vláknina, což může vést dlouhodobě ke vzniku obezity a dalších přidružených onemocnění.

„Stále ale existují možnosti, jak se najíst kvalitně za rozumnou cenu. Stojí to ale nějaký čas navíc, který je zapotřebí věnovat plánování jídelníčku a výběru vhodných potravin při nakupování,“ soudí Hana Málková.

Negativní trend ve stravování kromě samotného průzkumu FOOD potvrzují i další data společnosti Edenred.

Podle Edenred restaurant indexu, který mapuje platby lidí v restauracích, totiž v září vůbec poprvé od začátku pandemie koronaviru poklesla v meziměsíčním srovnání průměrná útrata Čechů za oběd. Konkrétně to oproti srpnu bylo o 40 haléřů na 167,40 koruny. Pokles přitom přišel v době, kdy inflace přesáhla 18 procent a ceny jídel v restauracích letí trvale vzhůru. „Levnější jídla, která si nyní vybíráme, nemusejí dosahovat kvalit toho, na co jsme byli zvyklí, trpí tím vyváženost a pestrost stravy. Ruku v ruce s tím jsou navíc restaurace kvůli snížené kupní síle lidí tlačeny do snižování svých nákladů. Pokud tento trend potrvá, tak v kombinaci s nižší návštěvností může mnohé restauratéry vést k úvahám, jak naložit v budoucnu se svým podnikáním,“ uvádí členka vedení Edenredu Aneta Martišková.

Grafy:

Musíte se v poslední době kvůli růstu cen „šidit“ na jídle?

FOOD-uziv_Q9-CZ.png

Objednáváte si v souvislosti s růstem cen zdravé a vyvážené jídlo?

FOOD-uziv_Q10-CZ.png

Dokumenty ke stažení

.pdf

EdenredCZ_TZ_zhoršení kvality stravování_31-10-2022

arrow_downwardStáhnout