Přes čtyřicet procent zaměstnanců má od ledna vyšší plat. Firmy ale přidávají méně, než jak lidem rostou náklady

Přes čtyřicet procent zaměstnanců má od ledna vyšší plat. Firmy ale přidávají méně, než jak lidem rostou náklady

Czech Republic

Přes čtyřicet procent zaměstnanců má od ledna vyšší plat. Firmy ale přidávají méně, než jak lidem rostou náklady

30. 1. 2023

Velká část zaměstnanců si na začátku roku přilepšila na mzdě. Podle aktuálního průzkumu společnosti Edenred hlásí zvýšení platu od ledna celkem 42,7 procenta lidí. Většinou ale nejde o nijak vysoké částky – nejčastěji si zaměstnanci přilepší v porovnání s loňskem do pěti procent. To je hluboko pod tempem, jakým rostou spotřebitelské ceny.

Růst platů o více než desetinu – hlásí podle průzkumu, který se uskutečnil v polovině ledna na vzorku 1050 lidí, pouze něco málo přes 4 procenta zaměstnanců. Průzkum se uskutečnil v polovině ledna na vzorku 1050 lidí. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Na druhou stranu výrazné části zaměstnanců přidávaly firmy na mzdách v reakci na prudce se zvyšující náklady mimořádně i v průběhu loňského roku. Inflace se do dvouciferných čísel dostala loni v únoru, v návaznosti na to se Edenred dotazoval zaměstnanců na jejich platy. Zvýšení mzdy v reakci na inflaci loni v říjnu hlásilo 47 procent pracovníků.

„Mnoho firem zvyšovalo mzdy v reakci na aktuální prudký růst spotřebitelských cen již v loňském roce. To se za normálních okolností neděje, firmy obvykle přidávají, až na výjimky, na mzdách jedenkrát do roka, většinou v lednu. Současné mírnější navyšování mezd tak musíme vnímat i v tomto kontextu,“ říká členka vedení společnosti Edenred Aneta Martišková.

Část firem na začátku roku zvyšovala také příspěvky na benefity. V této oblasti jsou ale zaměstnavatelé méně štědří než u mezd – přilepšení hlásí 20,1 procenta zaměstnanců.

„V porovnání s těmi, kdo navyšují mzdy, přidává aktuálně na benefitech polovina zaměstnavatelů, což je výrazně více než loni. Přičítáme to skutečnosti, že mnozí zaměstnavatelé v současné ekonomické situaci hledají úspory, a také tomu, že přilepšení na benefitech je pro ně výhodnější než zvyšování platů. Firmy u benefitů díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 % na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 % vyšší, než je tomu u mezd,“ doplňuje Aneta Martišková.

Volnočasové benefity jsou podle Vladimíra Rejlka, ředitele marketingu a inovací Edenredu, stále populárnější, jejich celkový objem v loňském roce dokonce poprvé překonal stravné. „Jejich atraktivita roste s tím, jak rychle se digitalizují. To zajišťuje zaměstnancům mnohem větší komfort při platbách, ať už se jedná o transakce kartou nebo mobilem díky aplikacím Apple Pay a Google Pay. Mobilně nyní u Edenredu za benefity platí již pětina lidí,“ říká Rejlek. Firmám digitální benefity zase snižují administrativu.

Průzkum dále ukázal, že prudce rostoucí ceny přiměly mnoho lidí k úsporám. Skoro dvě třetiny lidí nyní spoří na energiích – méně vytápějí a svítí. Téměř polovina z nás pak chodí méně do restaurací a mnoho lidí také nakupuje levnější potraviny než dříve.

Na druhé straně část lidí hledá i zdroje dalších příjmů. 11,6 procenta respondentů chodí na brigády, 6,8 procenta si vzalo druhý pracovní úvazek, další si úspěšně řekli o přidání platu.

Čtyři z deseti procent Čechů v průzkumu uvádějí, že se jim za poslední rok zhoršila životní úroveň, stejně velká část pak tvrdí, že v této oblasti nedošlo ke změnám. Necelá pětina lidí hlásí naopak zvýšení životního standardu.

GRAFY:

Zvýšil vám zaměstnavatel v souvislosti s růstem cen v průběhu letošního roku mzdu?

platy_01

Přidal vám zaměstnavatel v souvislosti s růstem cen v průběhu letošního roku příspěvky na benefity nebo zavedl nové benefity, které zvyšují váš příjem?

platy_02

Jak se změnila vaše životní úroveň v porovnání s dobou před 12 měsíci v procentech?

platy_03

Řešíte nějak svou současnou životní úroveň v oblasti příjmů?

platy_04

Řešíte nějak svou současnou životní úroveň v oblasti výdajů?

platy_05

Dokumenty ke stažení

.pdf

EdenredCZ_TZ_zvyseni-platu_30-01-2023

arrow_downwardStáhnout