Velká část zaměstnanců si na začátku roku přilepšila na mzdě. Podle aktuálního průzkumu společnosti Edenred hlásí zvýšení platu od ledna celkem 42,7 procenta lidí. Většinou ale nejde o nijak vysoké částky – nejčastěji si zaměstnanci přilepší v porovnání s loňskem do pěti procent. To je hluboko pod tempem, jakým rostou spotřebitelské ceny.
Růst platů o více než desetinu – hlásí podle průzkumu, který se uskutečnil v polovině ledna na vzorku 1050 lidí, pouze něco málo přes 4 procenta zaměstnanců. Průzkum se uskutečnil v polovině ledna na vzorku 1050 lidí. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
Na druhou stranu výrazné části zaměstnanců přidávaly firmy na mzdách v reakci na prudce se zvyšující náklady mimořádně i v průběhu loňského roku. Inflace se do dvouciferných čísel dostala loni v únoru, v návaznosti na to se Edenred dotazoval zaměstnanců na jejich platy. Zvýšení mzdy v reakci na inflaci loni v říjnu hlásilo 47 procent pracovníků.
„Mnoho firem zvyšovalo mzdy v reakci na aktuální prudký růst spotřebitelských cen již v loňském roce. To se za normálních okolností neděje, firmy obvykle přidávají, až na výjimky, na mzdách jedenkrát do roka, většinou v lednu. Současné mírnější navyšování mezd tak musíme vnímat i v tomto kontextu,“ říká členka vedení společnosti Edenred Aneta Martišková.
Část firem na začátku roku zvyšovala také příspěvky na benefity. V této oblasti jsou ale zaměstnavatelé méně štědří než u mezd – přilepšení hlásí 20,1 procenta zaměstnanců.
„V porovnání s těmi, kdo navyšují mzdy, přidává aktuálně na benefitech polovina zaměstnavatelů, což je výrazně více než loni. Přičítáme to skutečnosti, že mnozí zaměstnavatelé v současné ekonomické situaci hledají úspory, a také tomu, že přilepšení na benefitech je pro ně výhodnější než zvyšování platů. Firmy u benefitů díky daňovému zvýhodnění ušetří 14,8 % na odvodech za zaměstnance, ti tak mají reálný nárůst čistého příjmu o 26 % vyšší, než je tomu u mezd,“ doplňuje Aneta Martišková.
Volnočasové benefity jsou podle Vladimíra Rejlka, ředitele marketingu a inovací Edenredu, stále populárnější, jejich celkový objem v loňském roce dokonce poprvé překonal stravné. „Jejich atraktivita roste s tím, jak rychle se digitalizují. To zajišťuje zaměstnancům mnohem větší komfort při platbách, ať už se jedná o transakce kartou nebo mobilem díky aplikacím Apple Pay a Google Pay. Mobilně nyní u Edenredu za benefity platí již pětina lidí,“ říká Rejlek. Firmám digitální benefity zase snižují administrativu.
Průzkum dále ukázal, že prudce rostoucí ceny přiměly mnoho lidí k úsporám. Skoro dvě třetiny lidí nyní spoří na energiích – méně vytápějí a svítí. Téměř polovina z nás pak chodí méně do restaurací a mnoho lidí také nakupuje levnější potraviny než dříve.
Na druhé straně část lidí hledá i zdroje dalších příjmů. 11,6 procenta respondentů chodí na brigády, 6,8 procenta si vzalo druhý pracovní úvazek, další si úspěšně řekli o přidání platu.
Čtyři z deseti procent Čechů v průzkumu uvádějí, že se jim za poslední rok zhoršila životní úroveň, stejně velká část pak tvrdí, že v této oblasti nedošlo ke změnám. Necelá pětina lidí hlásí naopak zvýšení životního standardu.
GRAFY:
Zvýšil vám zaměstnavatel v souvislosti s růstem cen v průběhu letošního roku mzdu?
Přidal vám zaměstnavatel v souvislosti s růstem cen v průběhu letošního roku příspěvky na benefity nebo zavedl nové benefity, které zvyšují váš příjem?
Jak se změnila vaše životní úroveň v porovnání s dobou před 12 měsíci v procentech?
Řešíte nějak svou současnou životní úroveň v oblasti příjmů?
Řešíte nějak svou současnou životní úroveň v oblasti výdajů?