Pětina restaurací chce skončit, pokračovat je rozhodnuta jen polovina z nich. Ránu jim může dát další zdražování

Pětina restaurací chce skončit, pokračovat je rozhodnuta jen polovina z nich. Ránu jim může dát další zdražování

Czech Republic

Pětina restaurací chce skončit, pokračovat je rozhodnuta jen polovina z nich. Ránu jim může dát další zdražování

22. 11. 2022

Česká mapa restaurací může již brzy velmi výrazně prořídnout. Kvůli ekonomické krizi spojené s extrémně vysokou inflací je pevně rozhodnuto skončit s hostinskou činností skoro 8 procent gastro podniků, vyplývá z průzkumu společnosti Edenred. Menší část restaurací uzavře ihned, zbytek pak v horizontu několika měsíců. Dalších téměř jedenáct procent podniků tvrdí, že spíše skončí, a necelá třetina uzavření kvůli možným dalším komplikacím zvažuje. Nadále sloužit hostům tak nyní plánuje něco přes polovinu restauračních podniků.

Průzkum je součástí evropského programu FOOD, který monitoruje stravování zaměstnanců a který iniciovala Evropská unie. Uskutečnil se v říjnu na vzorku 221 restaurací, které nabízejí teplou i studenou kuchyni, a více než 5 760 lidí. „Silní hráči v oboru ale i jednotlivé restaurace, které sázejí na kvalitu, většinou budou pokračovat. Komplikace mohou nastat zejména v regionech, kde se rozhodne ukončit činnost více restauratérů naráz. To zde může ovlivnit dostupnost teplých jídel a zdravé a vyvážené stravy.“ komentuje výsledky průzkumu ředitelka firemních vztahů společnosti Edenred Aneta Martišková.

Už nyní část zejména regionálních restaurací v chudších regionech v souvislosti s rekordním růstem cen surovin a dalších vstupů a také kvůli snížené kupní síle zákazníků přechází na vaření jednodušších jídel s nižším rozpočtem. „Pokud zde ceny porostou dál, mohou se dostat do komplikací další restaurace, které zatím třeba potíže necítí,“ doplňuje Aneta Martišková.

Už nyní mají podle průzkumu FOOD hospody, které vaří jídla, o poznání méně zákazníků než loni a další ztráty jim hrozí. Pro mnoho lidí jsou současné ceny v restauracích totiž hraniční. Čtyři z deseti Čechů v průzkumu FOOD uvedli, že již nejsou ochotni akceptovat žádné další zdražení, dalších bezmála 28 procent bude nadále na jídlo do restaurací chodit, pouze pokud do konce letošního roku zdraží nejvýše do desetikoruny. Pro srovnání – aktuálně je průměrná útrata za jídlo v ČR 174,10 Kč.

Ale hospody držet ceny většinou kvůli růstu nákladů nebudou. Ještě letos zdražit je podle průzkumu FOOD pevně rozhodnuta polovina gastro podniků, dalších 38 procent zdražení zvažuje a nezvyšovat ceny chce jen necelých 12 procent. O více než zmíněných 6 procent je už nyní rozhodnuto zdražit bezmála 40 procent restaurací.

„Český gastro sektor bohužel schytává jednu ránu za druhou. Koronavirovou pandemii přežil hodně pošramocený, a dnes mu vysoké ceny energií, inflace a spotřebitelská nedůvěra zasazují další tvrdé rány. Lidé šetří a vedle kultury představuje z jejich pohledu oblast stravování další zbytnou položku. V porovnání s předkoronavirovým stavem z roku 2019 klesl objem útrat v restauracích zhruba o třetinu. Nyní bude hodně záviset na tom, jak dlouho současný stav potrvá, jak a nakolik zabere pomoc ze strany státu, ale také jak této nepříznivé skutečnosti dokáže český gastro sektor čelit vlastními silami. Je patrné, že restaurace, které vsadily na kvalitu jídla i obsluhy, mají úspěch. Potvrzuje to trend, že zákazníci pečlivěji zvažují, kterou navštíví a kde utratí své peníze. Každopádně věřím v odolnost celého sektoru,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Restauracím mohou alespoň částečně pomoci i zaměstnavatelé. Ministerstvo financí totiž v srpnu prostřednictvím vyhlášky o cestovních náhradách na služebních cestách zvýšilo hodnotu daňově nejvýhodnější stravenky o třicet korun na současných 180 korun. Většina firem má do těch 180 korun poměrně výraznou rezervu, neboť poskytují na stravném nižší částky.

GRAFY:

RESTAURACE

Zdroj: Průzkum FOOD – 221 odpovědí

O kolik jste zvýšili ceny poledního menu oproti stavu před prudkým růstem cen (podzim 2021)?

FOOD-resto_Q2-CZ

O kolik jste zvýšili ceny jídel v hlavním menu (mimo obědy) oproti stavu před prudkým růstem cen (podzim 2021)?

FOOD-resto_Q3-CZ

O kolik jste zvýšili ceny nápojů oproti stavu před prudkým růstem cen (podzim 2021)?

FOOD-resto_Q4-CZ

Budete do konce roku ještě zvyšovat ceny?

FOOD-resto_Q5-CZ

Uvažujete o tom, že podnikání v sektoru gastronomie ukončíte?

FOOD-resto_Q6-CZ

STRÁVNÍCI

Zdroj: Průzkum FOOD – 5 760 odpovědí

Máte pocit, že během několika příštích měsíců se výdaje, které máte na každou z následujících položek, zvýší, sníží nebo zůstanou stejné?

FOOD-uziv_Q2-CZ

O kolik je vaše útrata za oběd nyní v průměru vyšší v porovnání s obdobím před prudkým růstem cen (podzim 2021)?

FOOD-uziv_Q4-CZ

Jaké další zdražení obědů jste ještě ochotni akceptovat, abyste na ně chodil/a do restaurace?

FOOD-uziv_Q5-CZ

Dokumenty ke stažení

.pdf

EdenredCZ_TZ_Kolik-restauraci-skonci_21-11-2022

arrow_downwardStáhnout