TRI | Tiskové zprávy | Edenred

TRI | Tiskové zprávy | Edenred

Czech Republic

Obědváme o hodinu později než před koronou, ukazují transakce kartou Ticket Restaurant

21. 1. 2021

Koronavirová krize výrazně změnila běžný denní rytmus zaměstnanců. Důkazem je, že Češi nyní v pracovním týdnu obědvají mnohem později, než byli zvyklí. Zatímco v roce 2019 na oběd chodili většinou před polednem, nyní, kdy se mohou spoléhat pouze na rozvážku nebo výdejová okénka, začínají obědvat v průměru až před půl jednou odpoledne. Vyplývá to z analýzy obědových transakcí prostřednictvím nejrozšířenější tuzemské stravenkové karty Ticket Restaurant Card od společnosti Edenred. Tou platí za jídlo čtvrt milionu tuzemských zaměstnanců.

Kdy obědváme zjišťoval Edenred poprvé na jaře 2019. Tehdy lidé v Česku platili za oběd v restauraci v průměru ve 12 hodin a 2 minuty. Při zhruba půlhodinové obědové pauze to znamená, že s jídlem začínali zhruba v půl dvanácté dopoledne. Lockdown vše ale změnil.

V době úplného uzavření restaurací (tedy od poloviny loňského března do půlky května a dále pak v části října, v listopadu a od druhé poloviny prosince do těchto dní) se platby za jídlo posunuly o 24 minut na 12:26 odpoledne. Faktický časový posun oběda v pracovním týdnu je nyní ale výrazně větší, než jak ukazují časy transakcí obědovou kartou Ticket Restaurant Card. V roce 2019 s ní totiž platili lidé v restauraci téměř výhradně až po obědě, rozvoz tvořil minimální část transakcí. Nyní jsme ale odkázáni na dovážku a prodej z okénka, a v těchto případech platíme restauracím (a dovážkovým službám) téměř vždy před jídlem. V realitě to tedy znamená, že v současném době lidé v práci nebo na home office obědvají zhruba o hodinu později, než byli zvyklí v restauracích před koronavirovou krizí.

Časový posun oproti roku 2019 byl ale patrný i v době kdy restaurace po prvním loňském lockdownu měly otevřené vnitřní prostory a sloužily zákazníkům (červen–září). V průměru lidé platili za jídlo o 36 minut později (ve 12:38 hod), než byli zvyklí před koronavirovou krizí. Část transakcí přitom i v tuto dobu tvořil rozvoz jídel (lidé byli stále výrazně na home office) a i zde tedy bude faktický časový posun oproti předkrizovému období ještě výraznější.

Data Edenredu dále ukazují, že v posledních měsících obědváme nejen později, ale také méně pravidelně než před koronakrizí. To ukazují letošní velké výkyvy v časech plateb za jídlo mezi jednotlivými týdny a měsíci. Podle personální ředitelky Edenredu Karolíny Häuslerové se ukazuje, že lidé v domácím prostředí nemají tak pravidelné stravovací návyky, jako když chodí pravidelně do zaměstnání. „Z dat vyplývá, že při dlouhodobé práci z domova bez kontaktu s pracovištěm ztrácí většina lidí pravidelný denní rytmus,” říká Karolína Häuslerová.

Data z transakcí kartou Ticket Edenred Card dále ukazují, že nejpozději obědvají Pražané, naopak nejdříve se k jídlu chystají lidé na Olomoucku. Proti roku 2019 pak největší změna nastala v jižních Čechách, kde lidé nyní obědvají o hodinu a čtvrt déle, než byli dříve zvyklí.

kraje-CR-okenka.png

Edenred ČR obsluhuje 700 000 každodenních uživatelů z řad zaměstnanců, kterým poskytuje služby v síti 57 000 partnerských provozoven. V oblasti digitalizace patří k lídrům českého trhu. Stravenky a volnočasové benefity jsou k dispozici na jedné platební kartě Edenred Benefits. Karta umožňuje platbu mobilními aplikacemi Apple Pay a Google Pay. Čerpání benefitů je možné online díky platformě Edenred Benefity Café.

Skupina Edenred je přední platforma služeb a plateb a každodenní společník ekonomicky aktivních lidí. Propojuje 50 milionů uživatelů z řad zaměstnanců se 2 miliony partnerů z řad obchodníků prostřednictvím 850 tisíc klientů z řad podniků ve 46 zemích. Edenred nabízí účelová platební řešení pro stravování (stravenky), profesní mobilitu ((palivo, mýtné, údržba, služební cesty motivační pobídky (dárkové poukázky, platformy pro zapojení zaměstnanců) a podnikové platby (virtuální karty). Tato řešení zvyšují pohodu a kupní sílu zaměstnanců, zvyšují atraktivitu a efektivitu společností a oživují trh práce a místní ekonomiku.

10 000 zaměstnanců společnosti Edenred usiluje o to, aby se svět práce stal propojeným ekosystémem, který je každý den bezpečnější, efektivnější a uživatelsky přívětivější.

V roce 2019 skupina díky svým globálním technologickým aktivům spravovala obchodní objem 31 miliard EUR, a to především prostřednictvím mobilních aplikací, online platforem a karet.

Edenred je zapsán na burze cenných papírů Euronext v Paříži a je zahrnut v následujících indexech: CAC Next 20, FTSE4Good, DJSI Europe a MSCI Europe.

Více informací naleznete na: www.edenred.com

Loga a další obchodní značky a názvy uvedené v této tiskové zprávě jsou ochranné známky společnosti Edenred S.A., jejích dceřiných společností či třetích stran. Jejich používání k obchodním účelům bez předchozího souhlasu majitelů je zakázáno.

Dokumenty ke stažení

.pdf

TRC Index Q2 2020

arrow_downwardStáhnout
.pdf

EdenredCZ_TZ_pozdni-obedy-koronakrize_20-01-2021

arrow_downwardStáhnout