Voda je pro nás nesmírně důležitá, a právě proto je také tématem mého prvního příspěvku zde na wellbeing blogu. Voda totiž tvoří většinu našeho těla a je na ní závislé obrovské množství procesů (např. detoxikace, metabolismus živin, termoregulace, kvalita kůže apod.). Dalo by se tedy říct, že pitný režim je ještě důležitější než ten stravovací. Naštěstí v něm není potřeba hledat žádné složitosti.
Pitný režim je možná ještě důležitější než ten stravovací.
Pro správnou hydrataci našeho organismu bychom měli preferovat čistou vodu nebo neslazené čaje a vyřadit slazené nápoje, které jsou zdrojem prázdných kalorií. Obecně je dobré denně vypít 30–40 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Samozřejmě v závislosti na počasí, fyzické aktivitě atd.
Klíčová je také kvalita vody, a proto je vhodné použít aspoň základní filtr (např. filtrační konvici) a vodu následně uchovávat ve skleněných nádobách. A pro zvýšení její využitelnosti v těle ji můžeme také obohatit kvalitní solí (např. himálajská a maldonská) nebo elektrolyty.
Každý den vypijte aspoň 30 ml čisté vody na 1 kg tělesné váhy. Začněte hned po probuzení velkou sklenicí vlažné vody pro doplnění ztracených tekutin. Naopak je velmi důležité příliš nepít 30 minut před jídlem, během jídla a 30–60 minut po jídle kvůli optimálnímu průběhu trávení. A pokud na pitný režim během dne zapomínáte, mějte nádobu s vodou neustále s sebou a na očích.
Stimulanty jako šálek kávy nebo zeleného čaje mohou pro někoho být pohodovým rituálem pro zlepšení nálady. Mnoho z nás tím ale kompenzuje nedostatek energie nebo spánku, což je nebezpečný začarovaný kruh. Kofein bychom rozhodně neměli zneužívat. V rozumném množství (1–2 šálky) je vhodné ho využít mezi 9:00–15:00 (ne na prázdný žaludek) a vybírat si nápoje v maximální kvalitě, protože kvalitní káva a zelený čaj mohou mít spoustu dalších benefitů pro naše fyzické i duševní zdraví.
Preferovat bychom měli čistou, filtrovanou vodu uchovávanou ve skle.
K pitnému režimu neodmyslitelně patří také téma alkoholu. Ten působí na naše tělo jako jed a při konzumaci večer také snižuje kvalitu spánku. Nicméně občas si sklenku dopřát můžeme. Nejlepší volbou je kvalitní červené víno z Itálie, Francie nebo Jižní Ameriky (Primitivo, Malbec, Merlot apod.). To totiž ve správném množství také podpoří náš střevní mikrobiom. Pokud to s množstvím alkoholu přeženeme (více než dvě sklenice), bude dominovat pouze jeho negativní efekt.
Autor: Edenred Wellbeing Ambasador Vojta Urban
„Fungování lidského těla je moje vášeň. Už přes 10 let pomáhám lidem pochopit jejich individualitu a nastavit životní styl na míru jejich genetice (spánek a biorytmy, výživa, pohyb, worklife balanc a mentální wellness) pro celkové zdraví, více energie, spokojenosti i produktivit. S mými kolegy v Urbanlife razíme komplexní přístup ke zdraví i životnímu stylu a pracujeme s osobními klienty i zaměstnanci ve firmách. Našimi klienty jsou například Unilever, Vodafone, Heineken, Equa bank, Red Hat, Total a další.“
Všichni moc dobře víme, že bychom se měli hýbat. Pohyb je velmi často prvním krokem na naší cestě za zdravějším životním stylem. Proč tomu tak je? Spánek většina z nás neřeší, v jídle a pití se nechceme příliš „omezovat“, a tak si pořídíme tenisky, kolo nebo permici do fitka. A je to dobře, protože naše tělo bylo stvořeno k pohybu a trpí, když ho nepoužíváme.
Začátek dovolenkové sezóny je tady! Ale nezoufejte, získání kondice není problém ani při dlouhodobém sezení v kanceláři.
Nikdo nemá moc dotazů, každý si hledí své práce, vypadá to, že v týmu nejsou žádné problémy. To ticho ale může značit přesný opak.