Během posledních několika desetiletí došlo k dramatické změně životního stylu moderního člověka. Před padesáti lety jsme většinu dne trávili pohybem a seděli jsme jen občas. Náš životní styl se v té době nijak významně neodchyloval od toho, jak jsme se vyvíjeli evolučně.
S nástupem informační doby však došlo ke značné změně, kdy většina populace opustila fyzicky náročnou práci v továrnách nebo zemědělství a začala pracovat za stolem s počítačem. Na tento rychlý přechod na nový pracovní styl však naše těla nejsou připravena.
Dlouhodobé sezení je stále často opomíjeným tématem, i když představuje vážnou hrozbu pro téměř celou současnou populaci. Mnoho lidí nevěnuje dostatečnou pozornost vysedávání a zlehčují jeho potenciální důsledky, s přesvědčením, že se jim přece nemůže nic stát. Moderní člověk prosedí v práci, v dopravních prostředcích nebo doma až 13 hodin denně. A to už je doba, která zásadně ovlivňuje kvalitu našeho života.
Jakým způsobem nás může dlouhé sezení ohrozit? Tento problém je často přehlížen, přestože ohrožuje téměř všechny lidi v dnešní době. Při zmínce o vysedávání jednoduše pokrčíme ramena a jdeme dál, aniž bychom si uvědomovali, že nás to může přivést k vážným zdravotním problémům. Mezi nejčastější civilizační nemoci spojené s dlouhodobým sezením patří zejména obezita, cukrovka, srdeční onemocnění, osteoporóza, problémy s trávením a psychické problémy. Dnes se podíváme na neduhy pohybového aparátu.
Pohybový aparát
Bolest zad je nejčastější potíží způsobenou špatným sezením. Kromě obecné bolesti zad se mohou problémy projevit také v krční páteři, pažích, rukách, zejména v předloktích, v očích a dalších částech těla. Možná jste někdy navštívili lékaře kvůli dlouhodobým bolestem hlavy a ten vám pomohl zahýbat krkem do všech směrů, až to začalo křupat, a bolest odezněla. To však představuje jen malou část toho, co všechno bolest zad způsobuje v důsledku špatného sezení.
Pasivní sezení omezuje rozsah našeho pohybu a zkracuje šikmé břišní svaly, které vsedě zapojujeme velmi zřídka. Pokud se hrbíme na židli, přestávají úplně pracovat přímé břišní svaly a hýždě, což může vést k oslabení tělesné stability a vzhledu. Ochablé břišní svaly a měkké hýždě zhoršují postavu a mohou vést ke zdravotním problémům. Obecně lze říci, že sezením nám svaly ochabují a zkracují se.
A jak na to? Pohyb je život
Zásadou je při sedavém zaměstnání zavedení pravidelných přestávek od činnosti vsedě. Pokud máte tu možnost, střídejte práci vsedě s prací vestoje. Alespoň každou půlhodinu nebo nejhůře hodinu se zvedněte, vyvětrejte a projděte se.
Důležité je pravidelně pít a protahovat se. Když tělo zůstává v jedné pozici, je důležité kompenzovat nedostatek pohybu. Nejlepší je cvičit ty části těla, které jsou nejvíce zatížené, jako jsou svaly mezi lopatkami, krční páteř, předloktí s prsty, ramena a spodní polovina těla. Často se zapomíná na procvičování nohou. Důležité je také posílit střed těla, který podporuje naši páteř. Kromě toho je dobré cvičit oči, které jsou přetížené, a dechová cvičení na uvolnění stresu.
Autor Jiří Zadina
"Snažím se pomoci lidem najít rovnováhu mezi prací a životem a vytvořit zdravé návyky, které budou moci aplikovat i mimo pracovní prostředí."
Všichni moc dobře víme, že bychom se měli hýbat. Pohyb je velmi často prvním krokem na naší cestě za zdravějším životním stylem. Proč tomu tak je? Spánek většina z nás neřeší, v jídle a pití se nechceme příliš „omezovat“, a tak si pořídíme tenisky, kolo nebo permici do fitka. A je to dobře, protože naše tělo bylo stvořeno k pohybu a trpí, když ho nepoužíváme.
Začátek dovolenkové sezóny je tady! Ale nezoufejte, získání kondice není problém ani při dlouhodobém sezení v kanceláři.
Nikdo nemá moc dotazů, každý si hledí své práce, vypadá to, že v týmu nejsou žádné problémy. To ticho ale může značit přesný opak.