FOOD barometr 2022: Stravovací návyky Čechů | Články | Edenred

FOOD barometr 2022: Stravovací návyky Čechů | Články | Edenred

Czech Republic
oběd | stravovací návyky | wellbeing | zdravé stravování

FOOD barometr 2022: Stravovací návyky Čechů

30. 11. 2023

Přestože již čísla v průzkumu, jenž provedla společnost Edenred v roce 2021, naznačují, že lidé preferují domácí stravu (konkrétně nejčastěji doma obědvalo za sledovaný měsíc 33 % respondentů a do práce si doneslo jídlo z domova 29 % dotázaných), zdá se, že odliv zákazníků z restauračních zařízení bude v následujících měsících ještě dramatičtější. „Čísla jsou velmi alarmující. Ukazují, že hrozí uzavření velké části gastropodniků, což může velmi výrazně ovlivnit i dostupnost kvalitních teplých jídel a zdravé a vyvážené stravy,“ komentuje výsledky průzkumu ředitelka firemních vztahů společnosti Edenred Aneta Martišková.

Vysoké ceny mohou dopadnout také na jednotlivé domácnosti. Šest z deseti Čechů uvádí, že se nějakým způsobem musí „šidit“ na jídle, aby vyšel s penězi. Dalšího zdražování potravin se přitom obávají téměř tři čtvrtiny populace, jak rovněž vyplývá z průzkumu, který vznikl v rámci programu FOOD, podporovaného Evropskou Unií.

Trend zamyšlení se nad zdravějším stravováním, který s sebou přinesla pandemie COVID-19, tak prozatím bere za své. Vyhlídky přitom byly nadějné, poněvadž potřebu lepšího a kvalitnějšího stravování si stále aktivně uvědomuje asi 62 % respondentů, což představuje meziroční nárůst o 7 %. Zakoupit dnes kvalitní ingredience za „slušnou“ cenu ovšem vyžaduje rozsáhlejší plánování jídelníčku a promýšlení jednotlivých položek na seznamu. Není to tedy nemožné, pouze je tomu potřeba věnovat více času „Stále ale existují možnosti, jak se najíst kvalitně za rozumnou cenu. Stojí to ale nějaký čas navíc, který je zapotřebí věnovat plánování jídelníčku a výběru vhodných potravin při nakupování,“ souhlasí odbornice společnosti STOB Hana Málková.

zero-waste-wellbeing_864x540px

Podle ní ubývá v nákupních košících Čechů především ovoce a zelenina, což může z dlouhodobého hlediska vést k mnohým civilizačním chorobám. Na druhou stranu je také potřeba přiznat, že v posledních letech je opět na vzestupu zahradničení a pěstování si vlastní zeleniny či ovoce. Menší odbyt těchto produktů v supermarketech lze tedy také částečně vysvětlit tímto trendem, jehož nárůst v dalších letech pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Logický je tento krok i vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám. Avšak dle výše zmíněných čísel se zdá, že zásoby domácností byly určeny spíše k aktuální spotřebě. Problémem v současném stravování je ovšem i preference méně kvalitních trvanlivých potravin. Hlavním kritériem se bohužel pro většinu nakupujících stává cena.

Ačkoliv se to může zdát nemožné, růst cen má i svou pozitivní stránku. Že by se jídlem nemělo plýtvat si dle zmiňovaného průzkumu z roku 2021 uvědomovalo již v době pandemie COVID-19 asi 66 % lidí a další více než čtvrtina vyjádřila alespoň částečné znepokojení. Toto společenské uvědomění si lze vysvětlit právě domácím stravováním, kdy má člověk lepší přehled o tom, kolik toho za den zkonzumuje a kolik jídla mu přebývá. V domácích podmínkách může být také snazší jídlo uschovat na další den, poněvadž není nutné platit za obalový materiál z restaurace a jídlo uchovávat na pracovišti do konce pracovní doby.

Jako skutečně pozitivní lze vnímat, že do iniciativy proti plýtvání jídlem se pomalu zapojují i restaurace, které neprodaná jídla, například z obědového menu, mohou ke konci dne za sníženou částku prodat například skrze aplikaci NESNĚZENO. Zákazníci by podle průzkumu Edenredu uvítali, kdyby se do iniciativy zapojilo ještě mnohem více restaurací, jejichž seznam by byl veřejně přístupný. Kladně se k této otázce vyjádřilo zhruba 71 % dotázaných. Zdá se tedy, že valná většina Čechů má stále o kvalitní jídlo zájem a uvědomují si benefity vyváženého stravování, odrazující je pro ně ovšem cena.

Další články

wellbeing | pohyb | radost | aktivní život

Pohyb je radost

Všichni moc dobře víme, že bychom se měli hýbat. Pohyb je velmi často prvním krokem na naší cestě za zdravějším životním stylem. Proč tomu tak je? Spánek většina z nás neřeší, v jídle a pití se nechceme příliš „omezovat“, a tak si pořídíme tenisky, kolo nebo permici do fitka. A je to dobře, protože naše tělo bylo stvořeno k pohybu a trpí, když ho nepoužíváme.

Číst více1. 7. 2024

kondice | forma | léto | wellbeing | zdraví

Dostat se do formy před létem můžete i v kanceláři

Začátek dovolenkové sezóny je tady! Ale nezoufejte, získání kondice není problém ani při dlouhodobém sezení v kanceláři.

Číst více19. 6. 2024

komunikace | tým | důvěra | psychologie bezpečí | firemní kultura | Hedepy

Co je psychologické bezpečí a jak ho ve firmě vytvořit?

Nikdo nemá moc dotazů, každý si hledí své práce, vypadá to, že v týmu nejsou žádné problémy. To ticho ale může značit přesný opak.

Číst více17. 6. 2024