Dechová cvičení jako pomoc proti stresu | Články | Edenred

Dechová cvičení jako pomoc proti stresu | Články | Edenred

Czech Republic
dechová cvičení | dýchání | prevence | snížení stresu | wellbeing

Dechová cvičení jako pomoc proti stresu

26. 3. 2024

Najděte zdroj stresu

Jak doma, tak i v práci se každý z nás čas od času setkává se stresem. Příčiny stresu si většinou dokážeme pojmenovat sami. Pokud ne, je skvělé se zastavit a naladit se na momenty, které nám stres přinášejí. Kořeny vzniku stresu nebudou daleko a postupnou prací s příčinami s nimi dokážete lépe pracovat a také na ně lépe reagovat.

Uvolněte se pomocí vlastního dechu

Abychom se zbavili napětí a nedovolili mu hromadit se v nás, můžeme praktikovat relaxační dechové cvičení. Řízené dýchání vyžaduje jen několik málo minut.

Kvalitní a klidné dýchání snižuje krevní tlak, který v reakci na stres vzrůstá. Když začneme dýchat s kontrolou, tlak postupně klesá a naše duševní stabilita se postupně obnovuje. V daném okamžiku náš mozek soustředí svou pozornost pouze na dýchání, což vede k utlumení negativních myšlenek a emocí.

Vyrovnané dýchání

Existuje několik metod dechových cvičení. Jedním z nich je vyrovnané dýchání. Tato technika není vhodná pouze pro redukci stresu, ale také pro usínání. Pro tento cvik je ideální pozice sezení. Pohodlně se usaďte, zavřete oči a při nádechu nosem počítejte do čtyř, při výdechu nosem také do čtyř. Tuto sekvenci opakujte alespoň čtyřikrát. Postupem času můžete zkusit prodloužit počet na osm.

Dýchání do břicha a metoda 2-4

Další technika je dýchání do břicha. Tato metoda může pomoci v situacích velkého stresu, například před náročnou prezentací, kdy cítíme, že nám srdce buší v hrudi. Znovu se pohodlně usaďte a položte ruce na břicho. Hluboce nadechněte nosem do břicha a pak pomalu vydechněte. Právě toto cvičení efektivně snižuje tepovou frekvenci.

Metoda zvaná cvičení 2-4 funguje na principu delšího výdechu než nádechu. Tím, že se zaměříte na výdech, dochází k utlumení funkcí, jako je srdeční tep, krevní tlak a dokonce i metabolismus, čímž nastává celkové uklidnění a uvolnění. Samotné cvičení je jednoduché. Při nádechu počítejte do dvou a při výdechu do čtyř. Opakujte toto několikrát.

Pravidelnost jako klíč

Dechová cvičení nemusíme využívat pouze v situacích úzkosti a stresu. Díky pravidelnému opakování cvičení, které nejvíce vyhovuje vašim potřebám, se budete cítit vyrovnanější a odolnější vůči negativním vlivům.

Pojďme převést teorii rovnou do praxe s pomocí dechových cvičení ve videu.

Autor Ondřej Horák

Další články

zachranjidlo | minimální trvanlivost | plýtvání jídlem

Jak snížit plýtvání? Diskutuje se o zrušení “minimální trvanlivosti”

Asi 10 % potravin končí v koši jen proto, že spotřebitelé nerozumí pojmům “minimální trvanlivosti do” a “spotřebujte do”. Díky plánovaným změnám v označování by se toto číslo mohlo snížit.

Číst více2. 12. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Účet za plýtvání? V roce 2023 činí 14 000 Kč za rodinu

Rodina o dvou dospělých a dvou dětech ročně vyhodí potraviny v hodnotě 14 076 korun. Přepočteno na průměrnou domácnost, kterou podle Českého statického úřadu tvoří 2,33 osoby, to dělá 8 199 Kč.

Číst více4. 11. 2024

zachranjidlo | plýtvání jídlem

Kam s potravinovým odpadem ve městě? Do směsi ne

Loupu slupky od brambor a házím je do sáčku v kuchyňském koši s pocitem, že se na skládce rozloží a o nic přece nejde. Jsem to já v době, ještě než jsem se začala zajímat o problematiku plýtvání jídlem. Podle Institutu evaluací a sociálních analýz INESAN takový názor není ojedinělý. Na základě dotazování reprezentativního vzorku populace zjistili, že 74 % respondentů souhlasí s tvrzením, že potravinový odpad není problém, protože je biologicky rozložitelný. V praxi je to ale složitější.

Číst více2. 10. 2024