Edenred

Syndrom vyhoření jako plíživá hrozba moderní doby (1. část)

8. 1. 2020

Syndrom vyhoření patří mezi velké strašáky moderní doby. Jeho nástup může být doslova „plíživý“ a následky dost nepříjemné. Co vůbec syndrom vyhoření je a co ho způsobuje?

Co je syndrom vyhoření a jaké jsou jeho příčiny

Obecně se syndrom vyhoření chápe jako citové a mentální vyčerpání nebo vyprahlost. Nejčastější příčinou vyhoření je dlouhodobý pracovní stres. Ten je způsoben zejména následujícími faktory:

- práce s lidmi – to se týká třeba lékařů, operátorů, učitelů, ale i manažerských pozic

- workoholismus

- nadměrné pracovní vytížení – jak ze strany zaměstnavatele, tak i ze strany zaměstnance, který neumí odmítat úkoly navíc

- špatná organizace času

- nemotivující práce

- přílišné počáteční nadšení

- nevyhovující pracovní kolektiv

- špatné finanční ohodnocení a žádné odměny navíc

- nedostatek přátel a celkově nefunkční společenský život

- absence koníčků a mimopracovních aktivit a mnoho dalších

Na vyhoření se tak podepisuje nejen nevyhovující práce, špatný zaměstnavatel nebo kolektiv, ale i přístup člověka k práci a k sobě samému. A právě proto, že pracovní stres má tak širokou škálu příčin, je dost těžké se mu vyhnout.

Předcházejte pracovnímu stresu díky mindfulness. Přečtěte si, jak díky této metodě zvládat stresové situace.

5 stádií na cestě k vyhoření

K syndromu vyhoření se člověk musí „propracovat“. Nejedná se o náhle vzniklý stav. Jaké fáze mu tedy předcházejí?

  1. Přehnané nadšení – Máte novou práci, učíte se spoustu nových a zajímavých věcí, vaše očekávání od vaší práce i budoucnosti nekontrolovatelně rostou. Dokonce dobrovolně obětujete svůj volný čas na úkor práce. Ta vás natolik naplňuje, že zanedbáváte své volnočasové aktivity.
  2. Stagnace – Svou práci už znáte a po počátečním „poblouznění“ začínáte vnímat i případná úskalí a důležitost vašeho soukromého života zase roste.
  3. Frustrace – Začnete se zabývat smysluplností vaší práce. K čemu je, jestli je efektivní, jaký je váš přínos světu a podobně. Zkrátka si mnohem víc všímáte toho, co vám na vaší práci vadí – od kolegů přes klienty po nedostatečný plat nebo nevděčného šéfa.

V téhle chvíli byste měli situaci začít řešit!

  1. Apatie – Pokud svou frustraci zaměstnáním neřešíte, přichází apatie. Z vaší skvělé práce se stává zdroj obživy, který si prostě musíte protrpět. Obtěžuje vás na ní úplně všechno. Nemáte žádnou motivaci ke zlepšení. Přežíváte.

Pokud jste v téhle situaci, je to pro vás „za 5 minut 12“ a situaci musíte řešit, jinak se dostaví…

  1. Vyhoření – V poslední fázi se dostavuje vyhoření v plné síle. To znamená vyčerpání a problémy na úrovni psychické, fyzické i sociální.

Vyhněte se stresu a relaxujte třeba při četbě romantické knihy Cukrárna v Paříži od Caplin Julie, anebo se nechte unést do světa fantasy knihou Zaklínač od polského autora Andrzeje Sapkowského. Inspirujte se naším výběrem knih, které si můžete koupit za poukázky Edenred Benefits