Back to the article list

2019-08-05

Mýty a fakta o jednorázových kelímcích

V papírových kelímcích je také plast – FAKT

Papírové kelímky vnímáme jako to nejekologičtější řešení. Papír je přece přírodní, rozkládá se hned. Jenže aby papírové kelímky získaly izolační schopnost plastů, musí obsahovat plast.

Rozkládají se až 20 let, úplně stejně jako igelitky. Navíc vyžadují použití toho nejkvalitnějšího papíru, takže nejsou z recyklovaných materiálů. Vyrobit obyčejný plastový kelímek je tak ekologičtější.

Zajímavost! Jen v USA se kvůli kelímkům pokácí na šest milionů stromů ročně.

papir.png

Bio kelímky jsou nezávadné – MÝTUS

Bio plast se zdál jako skvělé řešení. Trochu dražší plast, který se nerozkládá desítky let. Opak je pravdou. Kompostárny nechtějí bio plasty zpracovávat. Aby se začaly alespoň trochu rozkládat, musí se totiž nadrtit. Výsledkem je kompost plný miniaturních plastových zbytků. I bio plasty tak končí na skládkách nebo ve spalovnách vedle běžných plastů.

Tip! O problémech s bio plasty si můžete přečíst tady.

bioplast.png

Bambusové kelímky obsahují formaldehyd – FAKT

Na eko stránku bambusových kelímků se zaměřili i pražští hygienici. Zjistili, že obsahují mimo jiné formaldehyd, melamin, bisfenol A nebo ftaláty, a to bez ohledu na výrobce. Nejen že nemůžeme bambusové nádobí označit za ekologické, je navíc zdraví ohrožující. Některé výrobky překračují povolené množství karcinogenního formaldehydu až 30x. Navíc při styku s horkou tekutinou (třeba kávou) se všechny tyto látky uvolňují snáz.

Zajímavost! Díky našim kartám EDENRED se vyhnete zbytečnému používání běžných papírových poukázek.

kk.png

Vosk ve službách ekologie – MÝTUS

Ani „povoskovaný“ papírový kelímek není ekologický. Jedná o ten nejlepší papír, který lze použít jen jednou. Navíc vrstva, která chrání kelímek před rozmočením, není vosk, ale polyetylén. Přestože je ho v každém kelímku zhruba 5 %, naprosto znemožňuje recyklaci celého kelímku.

Zajímavost! Úplně první plast byl vynalezen v roce 1855 Alexandrem Parkesem.

Řešení je omezení jednorázových výrobků – FAKT!

Řešením není nahradit jednorázový plast jiným jednorázovým výrobkem, ale omezení jednorázových výrobků vůbec. Každý z nás může udělat jednoduchou změnu – nosit vlastní láhev na vodu, obal na obědy, nebo i kelímek na kávu.

reuseable.jpg

Tip! Vyhněte se zbytečnému používání plastů i v práci a udělejte si čas na zdravý oběd.

Jak jste na tom s ekologií vy? Snažíte se jednorázové plasty vynechávat? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti na našem Facebooku.

Back to the article list