Zpět na přehled článků

2020-10-27

Jak v této době zůstat v psychické pohodě a využít své benefity pro dobrou věc?

Věděli jste, že psychologové Holmes a Rahe vytvořili škálu situací, kterým přiřadili určitou hodnotu stresu? Sečtete-li hodnoty všech stresových situací, které na vás v posledních 12 měsících působí, získáte jakousi hodnotu stresu, který na vás působí. Varovných je již 150 bodů.

Pokud vybereme z tabulky položky, které souvisí s momentální situací okolo nemoci Covid-19 dostaneme se na pořádně vysoké číslo (hodnotu stresu) – 193! A to zde nepočítáme další stresové situace, jako jsou hádky s partnerem, problémy s dětmi atd. Kdybychom měli přičíst i tyto krizové události, bylo by hodnota stresu o mnoho vyšší.

Dlouhodobé působení negativních vlivů, stresu, záchvaty paniky, strachu, úzkosti, nebo třeba „jen“ silný pocit osamění vaší psychice rozhodně neprospívá. Kromě toho, že špatné psychické rozpoložení snižuje nyní tolik potřebnou obranyschopnost organizmu, vysává z vás veškerou energii. A tak se jednoho dne můžete vzbudit s tím, že nejste schopni vstát z postele a nic vás nezajímá.

Jak pečovat o svou psychiku?

V důsledku opětovného zpřísnění opatření byly zrušeny mnohé společenské a kulturní akce, zavřely se restaurace, sejít se s přáteli také nemůžete. A tak trávíte většinu dní u televize a nudíte se. Pozor však na to, že dlouhodobá nuda se postupně může změnit v deprese. A to rozhodně nechcete, že ne?

5 věcí, které můžete pro svou psychiku udělat sami:

1.Dejte dnům řád

Zkuste si každý večer naplánovat, co budete druhý den dělat. Můžete se vrátit ke koníčkům, na které vám předtím nezbýval čas. Samozřejmě s ohledem na stanovená omezení.

2. Buďte co nejvíce na čerstvém vzduchu

Ano, měli bychom zamezit kontaktu s druhými lidmi, nicméně procházka přírodou a krátký pobyt na čerstvém vzduchu se naopak doporučují. Vyrazte proto aspoň na chvíli načerpat energii a sílu do přírody.

3. Nezapomínejte na pohyb

Nezapomínejte si dopřát pravidelnou dávku nějaké aktivity. Pohyb prospívá nejen tělu, ale také mysli.

4. Nenechte se udolat samotou

Zkuste se se svými blízkými spojit na dálku. Když už toho bude na vás příliš, popadněte telefon a zavolejte rodině nebo přátelům. A také naopak. Znáte-li někoho, kdo je teď na všechno sám, ukažte mu, že na něj myslíte a ozvěte se mu.

5. Vyvažujte negativní zprávy pozitivními

V zájmu zachování duševní pohody se také snažte hledat i nějaké pozitivní zprávy, nezaměřujte všechnu svou pozornost pouze a jen na dění kolem koronaviru. Nezahlcujte zkrátka mysl pouze negativními a náročnými zprávami, ale dopřejte ji i nějaké odlehčení.

Když už na to nestačíte sami

Znáte to, jednou ta pomyslná hranice musí přetéct. Jakmile se ocitnete v krizi, je potřeba problémy neodsouvat do pozadí, ale co nejdříve na ně reagovat. Jednou z možností je nenechávat si je pro sebe. Můžete si promluvit s někým blízkým, dobou kamarádkou/kamarádem, nebo odborníkem.

Své benefitní body můžete využít v online psychologické poradně Mojra.cz

Za psychologem nemusíte nikam cestovat, konzultace proběhne z pohodlí vašeho domova formou videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefonicky nebo emailem. Výhodou online terapie v poradně Mojra.cz je také to, že konzultaci můžete mít reálně do hodiny od jejího objednání. Nečíhají na vás tak žádné zdlouhavé čekací lhůty. K dispozici je vám 21 zkušených psychologů, a to jak v ranních, odpoledních, tak i večerních hodinách – přes týden, o víkendu i svátcích. Kromě toho nabízí online psychologická poradna Mojra.cz konzultace ve více jazycích, tedy nejen v českém a slovenském, ale také v polském, anglickém, německém, francouzském či španělském jazyce.

Ať už řešíte náhlé, nebo dlouhodobé krize, problémy v manželství, vyhoření, stres, strach z izolace a cokoli dalšího, neodkládejte jejich řešení na později. Využijte své benefitní body pro dobrou věc – své duševní zdraví.

Nyní máte možnost využít také 10 % slevu na online konzultace, kterou jsme si pro vás ve spolupráci s Mojra.cz připravili.

Zpět na přehled článků