Zpět na přehled článků

2020-04-03

Jak účinně nastavit pracovní režim na home office?Tipy a rady na efektivní práci z pohodlí domova

Aktuální situace donutila mnoho lidí pracovat z prostředí domova, tedy na tzv. home office. A co vy? Jste na tento režim zvyklý, nebo je to pro vás novinka a s prací z domova se teprve učíte fungovat? Ať je to jakkoliv, dali jsme pro vás dohromady několik odzkoušených tipů, které by vám s efektivitou mohly pomoci.

Změna pracovního režimu můžete být v některých případech poměrně náročná a vyžaduje pevnou vůli a správné pracovní návyky. A ačkoliv se některé tipy mohou zdát malicherné, věřte, že i malé detaily mohou vaši efektivitu výrazně zlepšit.

Váš pracovní režim je základ

Běžně jste zvyklý vstávat v určitou hodinu, dáte si sprchu, hygienu, snídani a vyrážíte do práce. Jako první vyřídíte e-maily, poté se soustředíte na důležité úkoly, kolem poledne obědváte a odpoledne věnujete pracovním schůzkám. Takto nějak může vypadat váš běžný pracovní den. Jenže co teď, když jste doma? Vstáváte mnohem později, ještě v pyžamu usedáte k počítači a s ranní kávou se snažíte u prvních mailů rozlepit oči, a tady nastává první problém.

Určete si na home office přesný pracovní režim!
Váš organismus je zvyklý vstávat v určitou hodinu, nepřitěžujte mu a tuto dobu zkuste dodržet i při práci z domova. Dejte si sprchu, nasnídejte se a nezapomeňte se převléknout. Ačkoliv může být práce v pyžamu pohodlná, uvidíte, že s těmito návyky to půjde mnohem lépe.

Nepracujte z postele!

Striktně oddělte místo pro práci a odpočinek. Proto nedoporučujeme pracovat z postele. Raději usedněte k pracovnímu stolu, případně si vyhraňte jiný pracovní kout, který vám dovolí pracovat tak, jak potřebujete. Uvidíte, že u pracovního stolu také ulevíte svým zádům!

Tip pro zdravá záda
Už jste slyšeli o standing desku? Výškově nastavitelný stůl u kterého můžete pracovat i ve stoje. Jedná se o skvělou alternativu pro sedavé kancelářské zaměstnání.

Sestavte si agendu úkolů aneb TO DO list do každé domácnosti!

Prokrastinace je jedním z velkých strašáků každého, kdo pracuje na home office. Proto je dobré mít před sebou jasně daný TO DO list všech úkolů, které chcete za den zvládnout. A ještě lépe se vám bude pracovat, pokud každému úkolu přiřadíte prioritu. Na svoji agendu úkolů vám postačí klasický papír, diář a nebo některý z online nástrojů, jako je například Todoist nebo TickTick.

Určete si pracovní dobu!
Jasně si stanovte, od kdy do kdy budete pracovat, a tuto pracovní dobu nasdílejte i se svými kolegy, ať ví, kdy jste k zastižení. Ideální volba je týmový sdílený kalendář, kdy přesně vidíte, kdo kdy pracuje, jaké má meetingy apod.

Nezapomínejte na přestávky, pitný režim ani oběd!

Každé ráno byste měli odstartovat vydatnou snídaní, díky které získáte energii na celý den. Ačkoliv se to může zdát jako banalita, nezapomínejte ani na pravidelný pitný režim a nesmíme opomenout ani oběd.

Obstarejte si oběd! Budete vařit, nebo na to nemáte čas?
Pokud jste ve svém zaměstnání byli zvyklí na firemní kantýnu, nebo docházení do restauračních zařízení, může pro vás být zajištění oběda poměrně nepohodlné. Nechce se vám vařit, neumíte to nebo na to prostě jen není čas. V takovém případě se můžete obrátit se na dovoz jídla – tyto služby zajišťuje například Damejidlo.cz
Jenže ne všude dovážka funguje. Proto jsme sestavili mapu výdejních provozoven, kde najdete přes 600 restaurací, které umožňují vyzvednout jídlo s sebou, a ve všech se dá samozřejmě uplatnit platba stravenkami Ticket Restaurant.

Dělejte si přestávky!
Tak, jídelní a pitný režim bychom měli – teď je potřeba zaměřit se na přestávky. Nikdo nechce, a ani není zdravé pracovat 8 a více hodin v kuse. Proto nezapomínejte na krátké přestávky, třeba po každé odpracované hodině, kdy se vaše tělo potřebuje protáhnout a mysl trochu odpočinout. Kolem oběda si udělejte přestávku delší, ať se můžete v klidu najíst.

Další tipy, které vám zpříjemní a zefektivní práci z domova

Ulevte svým očím!
U počítačů, mobilů a tabletů tráví společnost napříč všemi věkovými kategoriemi čím dál tím víc času, a to nejen kvůli práci. Často do monitorů zíráme až do nočních hodin, což potom odnáší naše oči – bolí, slzí, a často přicházejí také problémy se spánkem. To všechno je způsobeno modrým světlem, které vašim očím dává signál, že je den a je potřeba ještě stále fungovat. Tělo pak zpomaluje tvorbu melatoninu, který se stará o to, aby tělo bylo připraveno ke spánku. Pokud tedy pracujete do noci, stáhněte si na monitoru jas a nikdy nepracujte v tmavé místnosti bez světla – minimálně by vám měla svítit alespoň lampička.

S barevným spektrem na obrazovkách vám může pomoci aplikace f.lux, která snižuje jas a nastavuje barevné spektrum obrazovky podle denní doby. Od večerních hodin se tedy váš monitor zabarví do žlutého světla, díky kterému není ovlivněna tvorba melatoninu.

Buďte v kontaktu se svým týmem!

Pro efektivní práci v týmu se nyní hodí nejrůznější komunikační nástroje, díky těm zůstanete stále v kontaktu a dokážete tak rychle vyřešit problémy a požadavky, které byste jinak řešili osobně. Proto jsme pro vás sestavili seznam chytrých aplikací, za jejichž pomoci můžete společně komunikovat, pořádat týmové video meetingy atd. Podívejte se tedy na náš článek Pracujete na dálku? Zefektivněte práci v týmu s chytrými aplikacemi!

Doufáme, že vám naše rady budou užitečné a zpříjemní vám práci z domova, jak nejvíc to půjde.

Home office není dovolená! Jak pracovat z pohodlí domova efektivně?

Aktuální situace donutila mnoho lidí pracovat z prostředí domova, tedy na tzv. home office. A co vy? Jste na tento režim zvyklý, nebo je to pro vás novinka a s prací z domova se teprve učíte fungovat? Ať je to jakkoliv, dali jsme pro vás dohromady několik odzkoušených tipů, které by vám s efektivitou mohly pomoci.

Změna pracovního režimu můžete být v některých případech poměrně náročná a vyžaduje pevnou vůli a správné pracovní návyky. A ačkoliv se některé tipy mohou zdát malicherné, věřte, že i malé detaily mohou vaši efektivitu výrazně zlepšit.

Snad Vám tipy pomůžou pracovat efektivně a s větší radostí! Hodně štěstí ve Vaší domácí kanceláři!

Zpět na přehled článků